Chusta do noszenia dziecka - 7 mitów, których boją się rodzice
Chusty do noszenia dziecka - obalamy mity
Noszenie dziecka w chuście staje się coraz popularniejsze wśród nowoczesnych rodziców. To naturalne i bliskie dla natury podejście do pielęgnacji i opieki nad maluchem.
Niestety, istnieje wiele mitów i nieporozumień związanych z noszeniem dziecka w chuście. Mogą odstraszyć potencjalnych zwolenników tej metody, jednak wiele z nich jest niepotrzebnie powielanych. W tym artykule rozwiejemy siedem najpowszechniejszych mitów i wyjaśnimy, dlaczego noszenie dziecka w chuście może być korzystne zarówno dla rodzica, jak i dla malucha.
Mit 1: Noszenie dziecka w chuście jest niewygodne
❌ Nieprawda.
Właściwie dobrana i prawidłowo zawiązana chusta jest wyjątkowo wygodna zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Dzięki odpowiedniej technice wiązania można równomiernie rozłożyć ciężar dziecka na plecach i biodrach, co minimalizuje obciążenie dla noszącego. Ponadto chusty do noszenia dzieci są szyte z naturalnych, przewiewnych materiałów, więc nawet przy wyższych temperaturach nie jest nam w nich ciepło. Chusta do noszenia dziecka pomaga również odciążyć kręgosłup noszącego. Sprawia to, że noszenie dziecka w chuście jest o wiele przyjemniejsze, niż bez niej.
Mit 2: Noszenie dziecka w chuście jest niebezpieczne
❌ Nieprawda.
Bezpieczeństwo jest priorytetem przy noszeniu dziecka w chuście. Ważne jest, aby nauczyć się właściwej techniki wiązania, aby zapewnić dziecku stabilność i odpowiednie wsparcie. Obecnie promuje się noszenie dziecka z przodu w pozycji "pionowej", w wiązaniach typu kangurek, lub kieszonka. Są to wiązania, które zabezpieczają kręgosłup i stawy dziecka oraz odpowiednio podtrzymują jego ciało. W tych wiązaniach mamy również całkowitą kontrolę nad oddechem dziecka. Chusta zabezpiecza również główkę dziecka, jeśli nie trzyma jej ono stabilnie.
Chusty są uszyte z mocnych i wytrzymałych materiałów. Tkanina jest tak utkana, aby wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia.
Źródło: https://www.facebook.com/littlefrogPL/photos/pb.100044570940241.-2207520000./1231057820277559/?type=3
Na samym początku warto równie zapoznać się z instrukcją dołączoną do chusty. Jeśli nie jesteś pewna czy prawidłowo wiążesz chustę, skontaktuj się z lokalnym Doradcą Noszenia i poprosić o konsultacje.
Mit 3: Noszenie dziecka w chuście jest niewłaściwe dla rozwoju motorycznego
❌ Nieprawda.
Wręcz przeciwnie, noszenie dziecka w chuście może korzystnie wpływać na jego rozwój motoryczny. Bliskość z rodzicem pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy dziecka. Stymuluje także jego układ równowagi i koordynację ruchową. Chusta do noszenia dziecka sprawia, że maluszek w wiązaniu musi balansować swoim ciałem, przez co ćwiczy mięśnie i lepiej się rozwija.
Mit 4: Dzieci noszone w chuście są przegrzewane
❌ Nieprawda.
Chusty do noszenia dzieci są wykonane z oddychających, naturalnych materiałów, które nie przegrzewają malucha. Najczęściej jest to bawełna albo bawełna z dodatkiem lnu lub bambusa. Bambus ma właściwości chłodzące oraz antybakteryjne. Chusty do noszenia dzieci z tego typu dodatkiem świetnie sprawdzą się w cieplejsze dni. Chusta daje nam unikalną możliwość termoregulacji. W przypadku gdy na przykład maluszek ma temperaturę, możemy zbić gorączkę, nosząc go w chuście. Organizm noszącego "przyjmuje" na siebie temperaturę dziecka.
Mit 5: Noszenie dziecka w chuście powoduje nadmierne obciążenie dla noszącego
❌ Nieprawda.
Poprawnie zawiązana i dociągnięta chusta równomiernie rozkłada ciężar dziecka na plecach, ramionach i biodrach rodzica. Noszenie dziecka w chuście minimalizuje obciążenie rodzica ciężarem dziecka. Obciążenie jest rozłożone równomiernie na całym ciele, nie jak w przypadku noszenia na rękach.
Ponadto istnieje wiele różnych wiązań, które pozwalają na zmianę pozycji dziecka w chuście i zmianę obciążenia noszącego. Chustę do noszenia dziecka można wiązać z przodu, na biodrze lub na plecach.
Mit 6: Dzieci noszone w chuście są zbyt przywiązane do rodziców
❌ Nieprawda.
Jest to często słyszane stwierdzenie, ale kompletnie nieprawdziwe. Noszenie dziecka w chuście nie powoduje nadmiernego przywiązania. Wręcz przeciwnie! Bliskość fizyczna i emocjonalna z rodzicem w początkowych fazach życia ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Noszenie w chuście pomaga w budowaniu więzi i poczucia bezpieczeństwa. Chusta do noszenia dziecka sprawia, że dziecko w niej noszone jest bardziej samodzielne i chętniej poznaje świat.
Mały podróżnik ma w opiekunie bezpieczną "bazę", do której zawsze może wrócić, więc jest śmielsze i bardziej samodzielne. Noszenie dziecka jest takim samym elementem jego pielęgnacji jak zmiana pieluszki, czy karmienie piersią lub butelką. Nie możemy więc odmówić tego dziecku, ponieważ jest to niezbędny element jego rozwoju. Chusta do noszenia dzieci daje dziecku bardzo dużo korzyści, o czym z powodzeniem przekonało się wielu rodziców, nosząc swoje dziecko.
Mit 7: Noszenie dziecka w chuście jest tylko dla matek
❌ Nieprawda.
Noszenie dziecka w chuście to doskonała metoda opieki zarówno dla matek, jak i ojców, a także innych opiekunów dziecka. Z powodzeniem swoje wnuki noszą również babcie czy dziadkowie. Chusta do noszenia dziecka daje możliwość budowania z nim wyjątkowej więzi, a także świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji.
Noszenie w chuście jest szczególnie ważne dla tatusiów, ponieważ mogą oni w ten sposób bliżej poznać swoje dziecko i spędzić z nim czas ciesząc się wspólną bliskością.
Podsumowując noszenie dziecka w chuście to naturalne i praktyczne rozwiązanie, które oferuje wiele korzyści zarówno dla rodzica, jak i dla malucha. Wyżej wymienione mitów są nieprawdziwe i nie powinny odstraszać rodziców od wypróbowania tej metody. Ważne jest, aby zdobyć wiedzę na temat poprawnej techniki wiązania i korzystać z wysokiej jakości chusty do noszenia dziecka. Dzięki noszeniu dziecka w chuście można cieszyć się bliskością, komfortem i radością dzielenia się wspólnymi chwilami z maluszkiem.