Drodzy klienci! Informujemy, że aktualny czas realizacji zamówień produktów LennyLamb wynosi 15 dni. Przepraszamy za utrudnienia!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wpływ ma wełna merino na atopowe zapalenie skóry u dzieci?

2023-07-26
Jaki wpływ ma wełna merino na atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to coraz powszechniejsza w krajach wysoko rozwiniętych choroba. Polega ona na specyficznym reagowaniu organizmu na alergeny środowiskowe. Według szacunków, choruje na nie nawet co piąte dziecko w Polsce. Zdecydowana większość przypadków AZS daje objawy przed ukończeniem pierwszego roku życia. AZS to choroba przewlekła, a jej leczenie sprowadza się głównie do łagodzenia objawów (naprawienie uszkodzonego naskórka, odpowiednia pielęgnacja skóry).

Skóra jest największym narządem organizmu człowieka – jednocześnie jest ona najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym duża część nieprawidłowych lub nadmiernych reakcji organizmu na kontakt z alergenami objawia się właśnie w postaci wysypki na skórze i silnego świądu. Jest to szczególnie uciążliwe u dzieci, które drapią swędzące miejsca, co z kolei zwiększa wydzielanie histaminy i nasilenie objawów.

Noszenie odpowiedniej odzieży jest kluczową kwestią, która może znacznie złagodzić objawy AZS. Istotne jest to, by była wyprodukowana z naturalnych włókien i prana w delikatnych detergentach.

Właściwości wełny merino

Wełna merino to powszechna nazwa wełny z merynosów. Merynos to rasa owiec charakteryzująca się runem o szczególnych właściwościach. Rasa ta wywodzi się z Azji, lecz obecnie największe pogłowie znajduje się w Australii. Wełna merino jest niezwykle cienka, a jednocześnie sprężysta, świetnie chroniąc i izolując zarówno od chłodu, jak i nadmiernego ciepła.  

Włókno z merynosów jest niezwykle popularne w produkcji odzieży outdoorowej ze względu na bardzo dobre zdolności termoregulacyjne, miękkość i elastyczność, antybakteryjność, oddychalność, a także szybkie schnięcie. Pomimo swojej cienkości, wełna merynosów jest też niezwykle wytrzymała, a także – jako naturalne włókno – przyjazna dla środowiska.  

Niezwykle istotnym elementem są jednak również jej właściwości prozdrowotne. Odzież wykonana z włókna merino zapewnia skórze swego rodzaju mikromasaż, który poprawia krążenie. Poza tym, taki materiał ma właściwości antyalergiczne.  

Łagodzenie objawów AZS przez wełnę merino 

U chorych na AZS występuje genetyczny defekt funkcji bariery naskórkowej, którego skutkiem jest suchość skóry. Sucha skóra nie chroni wystarczająco przed alergenami, dlatego trzeba ją stale nawilżać i regenerować.  

Wełna merino jest naturalna, a ubrania z niej wykonane, dzięki zdolnościom termoregulacyjnym, nie doprowadzają do przegrzana organizmu – które z kolei wywołałoby pocenie i stworzenie wilgotnego środowiska, w którym łatwo rozwijają się bakterie. Wełna merino stanowi “drugą skórę” u osoby, której funkcjonowanie zwykłej skóry jest nieco zaburzone. Włókno z wełny merynosów nie podrażnia skóry, w przeciwieństwie do bawełny lub zwykłej wełny. 


Włókna wełny merino są naturalnie skręcone, co sprawia, że pomiędzy nimi znajduje się mnóstwo malutkich kieszonek powietrza – a powietrze to najlepszy izolator. Dodatkowo jest przewiewne, co pozwala oddawać nadmiar ciepła na zewnątrz.
Ta umiejętność niezwykłego zarządzania wilgocią sprawia, że wełna z merynosów pomaga dostosować temperaturę ciała dziecka do warunków zewnętrznych. Absorbuje wilgoć, a pot odprowadza w postaci pary wodnej, zanim ten skropli się i podrażni skórę. Łagodzący wpływ wełny merino na objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci jest potwierdzony prowadzonymi od kilku lat badaniami.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel