Jaki wpływ ma wełna merino na atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Czym jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to coraz powszechniejsza w krajach wysoko rozwiniętych choroba. Polega ona na specyficznym reagowaniu organizmu na alergeny środowiskowe. Według szacunków, choruje na nie nawet co piąte dziecko w Polsce. Zdecydowana większość przypadków AZS daje objawy przed ukończeniem pierwszego roku życia. AZS to choroba przewlekła, a jej leczenie sprowadza się głównie do łagodzenia objawów (naprawienie uszkodzonego naskórka, odpowiednia pielęgnacja skóry).
Skóra jest największym narządem organizmu człowieka – jednocześnie jest ona najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym duża część nieprawidłowych lub nadmiernych reakcji organizmu na kontakt z alergenami objawia się właśnie w postaci wysypki na skórze i silnego świądu. Jest to szczególnie uciążliwe u dzieci, które drapią swędzące miejsca, co z kolei zwiększa wydzielanie histaminy i nasilenie objawów.
Noszenie odpowiedniej odzieży jest kluczową kwestią, która może znacznie złagodzić objawy AZS. Istotne jest to, by była wyprodukowana z naturalnych włókien i prana w delikatnych detergentach.
Właściwości wełny merino
Wełna merino to powszechna nazwa wełny z merynosów. Merynos to rasa owiec charakteryzująca się runem o szczególnych właściwościach. Rasa ta wywodzi się z Azji, lecz obecnie największe pogłowie znajduje się w Australii. Wełna merino jest niezwykle cienka, a jednocześnie sprężysta, świetnie chroniąc i izolując zarówno od chłodu, jak i nadmiernego ciepła.
Włókno z merynosów jest niezwykle popularne w produkcji odzieży outdoorowej ze względu na bardzo dobre zdolności termoregulacyjne, miękkość i elastyczność, antybakteryjność, oddychalność, a także szybkie schnięcie. Pomimo swojej cienkości, wełna merynosów jest też niezwykle wytrzymała, a także – jako naturalne włókno – przyjazna dla środowiska.
Niezwykle istotnym elementem są jednak również jej właściwości prozdrowotne. Odzież wykonana z włókna merino zapewnia skórze swego rodzaju mikromasaż, który poprawia krążenie. Poza tym, taki materiał ma właściwości antyalergiczne.
Łagodzenie objawów AZS przez wełnę merino
U chorych na AZS występuje genetyczny defekt funkcji bariery naskórkowej, którego skutkiem jest suchość skóry. Sucha skóra nie chroni wystarczająco przed alergenami, dlatego trzeba ją stale nawilżać i regenerować.
Wełna merino jest naturalna, a ubrania z niej wykonane, dzięki zdolnościom termoregulacyjnym, nie doprowadzają do przegrzana organizmu – które z kolei wywołałoby pocenie i stworzenie wilgotnego środowiska, w którym łatwo rozwijają się bakterie. Wełna merino stanowi “drugą skórę” u osoby, której funkcjonowanie zwykłej skóry jest nieco zaburzone. Włókno z wełny merynosów nie podrażnia skóry, w przeciwieństwie do bawełny lub zwykłej wełny.
Włókna wełny merino są naturalnie skręcone, co sprawia, że pomiędzy nimi znajduje się mnóstwo malutkich kieszonek powietrza – a powietrze to najlepszy izolator. Dodatkowo jest przewiewne, co pozwala oddawać nadmiar ciepła na zewnątrz.
Ta umiejętność niezwykłego zarządzania wilgocią sprawia, że wełna z merynosów pomaga dostosować temperaturę ciała dziecka do warunków zewnętrznych. Absorbuje wilgoć, a pot odprowadza w postaci pary wodnej, zanim ten skropli się i podrażni skórę. Łagodzący wpływ wełny merino na objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci jest potwierdzony prowadzonymi od kilku lat badaniami.