Drodzy klienci! Informujemy, że aktualny czas realizacji zamówień produktów LennyLamb wynosi 7 dni. Przepraszamy za utrudnienia!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chusta dla noworodka - jaką wybrać i czy warto?

2023-07-13
Chusta dla noworodka - jaką wybrać i czy warto?

Chusta dla noworodka — niezbędna pomoc każdego rodzica

Chusta dla noworodka to niezwykle przydatny i dla wielu rodziców niezbędny element niemowlęcej wyprawki. Zapewnia bliskość, bezpieczeństwo i komfort zarówno dla dziecka, jak i dla opiekuna. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chust, dlatego warto dowiedzieć się, jaka będzie najlepsza dla Twojego malucha. W tym artykule omówimy różne rodzaje chust dla noworodków, ich zalety i wady, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w chustę do noszenia noworodka?

Bliskość i więź emocjonalna w chuście do noszenia

Noszenie noworodka w chuście umożliwia tworzenie silnej więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem od samego początku. Bliski kontakt skóra do skóry i bliskość serca rodzica pomagają dziecku czuć się bezpiecznym i chronionym. Regularne noszenie w chuście sprzyja również większej interakcji między rodzicem a dzieckiem. Wpływa to bardzo korzystnie na rozwój emocjonalny i społeczny maluszka.

Rozwój poprzez stymulację sensoryczną w chuście

Noworodki mają intensywną potrzebę bodźców sensorycznych. Noszenie w chuście pozwala na lepsze zaspokojenie tych potrzeb. Eksponowanie dziecka na różnorodne dźwięki, zapachy, dotyk i ruch wspiera sposób, w jaki maluch się rozwija. Niemowlę noszone w chuście ma możliwość obserwowania otoczenia z bezpiecznego punktu widzenia, co stymuluje ich rozwój poznawczy i zmysłowy. W chuście noworodek odczuwa o wiele więcej niż w gondolce wózka, a gdy bodźców z otoczenia jest być wiele może schować się w ramionach noszącego.

Chusta tkana dla noworodka

Regulacja temperatury ciała

Noszenie noworodka w chuście pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury ciała dziecka. Ciepło ciała rodzica i bliski kontakt w chuście zapewniają optymalną temperaturę dla maluszka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym. To szczególnie istotne dla wcześniaków lub dzieci urodzonych w chłodniejszych miesiącach. Chusta do noszenia dzieci sprawdza się również w czasie gdy dziecko gorączkuje. Dzięki termoregulacji jesteśmy w stanie zbić temperaturę, wyrównując ją do temperatury naszego ciała.

Wspomaganie rozwoju fizycznego

Chusta do noszenia dziecka sprzyja prawidłowemu rozwojowi fizycznemu noworodka. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu chusty do ciała malucha zapewniamy odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i stawów podczas noszenia dziecka. To szczególnie ważne w okresie, kiedy maluch jeszcze nie potrafi utrzymać główki ani samodzielnie siedzieć. Noszenie w chuście wspomaga rozwój mięśni szyi, pleców i bioder.

Wygoda i mobilność podczas noszenia dziecka w chuście

Noszenie dziecka w chuście daje rodzicom większą swobodę i mobilność. Można bez problemu wykonywać codzienne, domowe obowiązki, spacerować, robić zakupy czy podróżować, mając jednocześnie maluszka blisko siebie. To rozwiązanie wygodne zarówno dla rodzica, który ma wolne ręce, jak i dla dziecka, które może czuć się bezpiecznie i zaspokajać swoje potrzeby blisko opiekuna.

Chusty kółkowe dla noworodka

Chusta elastyczna — szybka pomoc w codziennych obowiązkach

Chusta elastyczna to wybór, który warto rozważyć, decydując się na chustę do noszenia dzieci. W tym wypadku chusta wykonana jest z elastycznego — bawełnianego materiału, który można łatwo dopasować zarówno do noworodka, jak i do osoby noszącej.

Zaletą chusty elastycznej jest łatwość jej wiązania. Możemy zawiązać chustę praktycznie w całości na sobie, a dopiero potem włożyć do niej noworodka. Możemy również wyjąć dziecko z chusty i włożyć je ponownie bez konieczności jej rozwiązywania. Chusta elastyczna świetnie się sprawdzi, jeśli wiązanie chusty tkanej jest dla Ciebie zbyt uciążliwe. Chusta elastyczna, potocznie zwana elastykiem, jest mniej wymagająca i wybacza błędy podczas wiązania.

Rekomendujemy noszenie dziecka w chuście elastycznej w wiązaniu "kieszonka" jako optymalnym dla tego rodzaju chusty. Wadą chusty elastycznej jest fakt, iż ze względu na bardzo sprężysty materiał nie nadaje się do noszenia dzieci o wadze powyżej 8 kg (tak wynika z naszego doświadczenia). Również trochę słabiej niż chusta tkana podtrzymuje ciało dziecka. Natomiast jeśli potrzebujemy na chwilę ponosić dziecko, aby je uspokoić lub gdy potrzebujemy wolne ręce, aby pomóc sobie w domowych obowiązkach, to chusta elastyczna na pewno będzie nam służyć.

 

Chusta tkana - jedna chusta wiele możliwości

Chusty tkane wykonane są ze specjalnego materiału tkanego splotem skośno-krzyżowym. Są trwalsze i wytrzymalsze niż chusty elastyczne, dlatego można nosić w nich noworodka przez dłuższy czas. Zapewniają również doskonałe wsparcie dla pleców i kręgosłupa dziecka.

Chusty tkane do noszenia dzieci wymagają trochę wprawy, aby nauczyć się ich wiązania. Po kilku próbach z powodzeniem można nosić noworodka w chuście. Chusta tkane do noszenia dzieci, zwane też chustami długimi, można wiązać z przodu (brzuszkiem do  brzuszka), z boku na biodrze lub też na plecach. Wybór wiązania zależy od preferencji opiekuna i wygody malucha. W pierwszych tygodniach życia rekomendujemy noszenie noworodka w chuście z przodu. Gdy poczujemy się pewnie i swobodnie nosząc dziecko w chuście, możemy rozważyć inne wiązania. 

Chusta elastyczna

Chusta kółkowa — szybkie wiązanie na krótkie wypady

Chusty na kółkach to łatwa w wiązaniu alternatywa dla tradycyjnych chust. Posiadają specjalne metalowe pierścienie, które ułatwiają ich zawiązanie. Chusty kółkowe są łatwe w użyciu i nie wymagają zbyt dużo czasu na naukę ich wiązania. Można w nich nosić dziecko już od pierwszych dni życia. Chusta kółkowa zapewnia noworodkowi prawidłowe wsparcie kręgosłupa, jak i stawów biodrowych. Można w nich również dobrze zabezpieczyć główkę dziecka, póki nie trzyma jej ono samodzielnie.

Warto zwrócić uwagę, że nosząc noworodka w chuście kółkowej, mamy obciążone jedno ramię. Po pewnym czasie może to powodować dyskomfort i niewygodę. Dlatego chusta kółkowa jest świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy ponosić dziecko przez krótki czas. Jej zaletą jest również możliwość wkładania i wyciągania dziecka z chusty kilkukrotnie, bez konieczności jej rozwiązywania.

Chusta do noszenia dziecka to niezbędny element niemowlęcej wyprawki

Przed zakupem chusty dla noworodka zawsze warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jakość materiałów, wygoda noszenia, bezpieczeństwo i łatwość użycia. Pamiętaj także o zapoznaniu się z instrukcją użytkowania i zawsze dbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas noszenia w chuście.

Warto również skonsultować się z Doradcą Noszenia w celu uzyskania porady dotyczącej noszenia dziecka w chuście. W sklepie MamaZen.pl chętnie udzielimy wszystkich niezbędnym informacji. Pomożemy w doborze najlepszego rozwiązania dla Ciebie i Twojego maluszka. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel