Drodzy klienci! Informujemy, że aktualny czas realizacji zamówień produktów LennyLamb wynosi 7 dni. Przepraszamy za utrudnienia!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-05-12

Rola zabawek manualnych w rozwoju dziecka

 

Aby małe dziecko dobrze radziło sobie z czynnościami takimi jak jedzenie łyżeczką, zapinanie guzików czy pisanie literek na kartce, musi długo trenować swoją motorykę dużą i małą. Rozwój manualny maluchów kształtuje się już od najmłodszych lat, dlatego rolą rodzica jest wspieranie go od samego początku, między innymi za pomocą zabawek manualnych, tj. takich przy których trzeba coś przekładać, układać, przewlekać, zawiązywać, rozplątywać i tak dalej... 

 

 

 

 

Czym jest motoryka? 

 

Motoryka dziecka dzielona jest na motorykę dużą i motorykę małą. Ta pierwsza angażuje w ruch całe ciało lub jego część. Jest to między innymi chodzenie, bieganie, granie w piłkę, jazda na rowerze.

Rozwój motoryki u dziecka rozpoczyna się właśnie od motoryki dużej, można powiedzieć "ogólnej" lub "podstawowej". Motoryka bardziej "szczegółowa", czyli motoryka mała, angażuje już mięśnie rąk. Odpowiada za precyzję ruchów, koordynację oko-ręka, siłę dłoni.
Sprawna motorycznie dłoń dziecka: 

  • dobrze (pewnie) chwyta przedmioty,
  • potrafi zapiąć guzik,
  • potrafi posługiwać się łyżeczką,
  • potrafi utrzymać kubeczek z napojem bez rozlewania i operować nim przy buzi.

Krótko mówiąc, dobrze rozwinięta motoryka duża i mała przekładają się na ogólną sprawność dziecka i stopień jego samoobsługi. W przyszłości, dbanie o jak najlepszy rozwój manualny zaprocentuje nie tylko ładniejszym pismem czy zdolnością do pięknego rysowania, ale także chętniejszym podejmowaniem trudów nauki.  

 

 

 

  

Jakie zabawki manualne podawać dziecku? 

 

Chcąc wspierać prawidłowy i szybki rozwój motoryki u dziecka, należy już od pierwszych lat życia podawać mu zabawki manualne, czyli zabawki, które angażują do pracy rączki i paluszki. Początkowo będą to proste zadania, takie jak przekładanie drewnianych stron książeczek czy przeplatanie koralików. Już nawet takie zajęcie będzie dla dziecka nie tylko treningiem umiejętności manualnych, ale też lekcją skupienia i koncentracji.

Z czasem rodzic może decydować się na coraz bardziej skomplikowane, ale jednocześnie dostosowane do wieku malucha zabawki rozwijające zarówno motorykę dużą, jak i małą. Sprawność ruchową dziecko udoskonali z pomocą skakanki, zaś sprawność małych rączek za pomocą układanek, zestawów do składania typu "Zrób to sam" czy też zestawów kreatywnych do tworzenia między innymi biżuterii.  Rodzic, który chce być dumny z samodzielności swojego dziecka, nie powinien lekceważyć wspierania jego rozwoju motorycznego.

Zadanie to nie jest jednak trudne - wystarczy podawać maluchowi przedmioty, które angażują do ćwiczeń poprzez zabawę. Znajdziesz je w kategorii zabawek manualnych. 

 

 

 

 

 

 

 

pixel