Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-04-14

Postaw na zabawki edukacyjne!

 

Zabawki edukacyjne to określenie, które słyszymy w ostatnich latach coraz częściej.
Co ciekawe, nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zabawką edukacyjną jest na przykład książeczka kontrastowa czy zwykłe klocki. Czym zatem właściwie są zabawki edukacyjne?

 

 

 

 

Zabawka edukacyjna- co to takiego?

 

Zabawki edukacyjne to- krótko mówiąc- zabawki, które wspierają rozwój dziecka. Takie działanie zabawek może wynikać nie tylko z ich funkcji, ale także z kształtu, materiału, kolorystyki czy możliwości wykorzystania przedmiotu podczas zabawy.

Zabawka edukacyjna może pobudzać zmysły kolorami, teksturami i dźwiękami, co ważne w przypadku najmłodszych. Nieco bardziej skomplikowana zabawka nauczy dziecko pierwszych słówek, liczenia, a nawet alfabetu. Z kolei najbardziej "zaawansowane" zabawki edukacyjne pozwolą już na własną kreatywność.

 

 

 

  

Zabawki edukacyjne dostosowane do wieku

 

Producenci zabawek edukacyjnych sugerują nam, kiedy dany produkt można podać dziecku. Pierwsze grzechotki zwykle dedykowane są maluchom, które próbują chwytać przedmioty w dłonie. Z kolei drobne klocki przeznacza się dla starszaków, które z pewnością ich nie połkną.

Na przeznaczenie wiekowe określane przez producentów nie możemy patrzeć jednak bez uwzględnienia poziomu rozwoju i zainteresowań swojej pociechy.
Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, a podstawiając mu zabawki zbyt zaawansowane, możemy zniechęcić go do nauki przez zabawę.

 

 

 

 

 

Jakie zabawki edukacyjne mamy do wyboru?

 

Na każdym etapie rozwoju dziecko może interesować się innymi przedmiotami.
Na początku maluch chwyta wszystko rączkami i bada językiem. Z tego względu najlepiej sprawdzą się dla niego drewniane zabawki edukacyjne- duże klocki, grzechotki, pętle motoryczne- oraz zabawki tekstylne, na przykład książeczki sensoryczne. Niemowlę z ich pomocą udoskonali swój chwyt, koordynację ręka-oko, sprawność motoryczną małych paluszków. Jednocześnie ich kolory będą stymulowały wzrok dziecka, a wydawane dźwięki zmysł słuchu. 

W miarę dalszego rozwoju, dziecko roczne i dwuletnie będzie interesowało się zarówno tymi prostymi zabawkami, jak i tymi bardziej skomplikowanymi. Można zakupić mu pierwszą układankę, która trenuje logiczne myślenie lub drewnianą piramidę, którą można ustawiać i burzyć.
Maluch na tym etapie rozwoju będzie doskonalił swoje umiejętności ruchowe, ale też bardziej zaangażuje swój mózg w procesy myślowe, na przykład analizowanie przyczyn i skutków swoich działań. Kilkuletnim maluszkom warto kupić już zabawki edukacyjne uczące konkretnych rzeczy: literek, słówek, cyferek, kolorów, nazw zwierząt.

 

 

 

 

W przypadku przedszkolaków i starszych dzieci korzystnie jest postawić na zabawki edukacyjne kreatywne. Malec, który chce tworzyć, powinien mieć taką możliwość. Świetnie sprawdzą się zarówno zwykłe materiały plastyczne, jak modelina, ciastolina
i tym podobne, a także gotowe zestawy kreatywne do przyklejania, składania, układania...

Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki edukacyjne? Odpowiedź jest prosta: ponieważ rolą rodzica jest wspieranie edukacji malucha od pierwszych tygodni życia!

  

 

 

 

 

 

 

 


 

pixel