Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-04-07

Olejek z drzewa herbacianego- naturalny niezbędnik w Twoim domu!

 

Olejek z drzewa herbacianego ma intensywny zapach, który możesz kojarzyć z wonią środków pielęgnacyjnych do skóry tłustej lub skłonnej do powstawania niedoskonałości. Produkt ten znany jest bowiem przede wszystkim ze swoich naturalnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i dezynfekujących. Czym jest olejek z drzewa herbacianego i jak można wykorzystać go między innymi w pielęgnacji?

 



 

 

 

Olejek z drzewa herbacianego - co to jest?

 

Olejek z drzewa herbacianego jest ekstraktem z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia, otrzymywanym w wyniku destylacji parą wodną. Roślina ta rośnie naturalnie w Australii i nie ma nic wspólnego z herbatą, czyli roślinnym naparem, który każdy z nas posiada w swojej kuchni. W składzie olejku herbacianego znajdują się związki fenolowe i terpeny- substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, którym produkt zawdzięcza swoje właściwości. Olejek ma jasnożółty kolor i kamforowy, bardzo intensywny zapach. Jest stosowany przede wszystkim jako preparat leczniczy, środek do aromaterapii i naturalny kosmetyk.

 

 

   

 

 

 

Na co stosuje się olejek z drzewa herbacianego?

 

Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie
i przeciwbakteryjnie. Można stosować go przy katarze, przeziębieniu, chorobach gardła i dziąseł. Olejek wnika w skórę, stymulując układ odpornościowy. Zwalcza także bakterie i wirusy w drogach oddechowych. Jego zapach działa uspokajająco, ożywiająco i odświeżająco. Produkt stosuje się przede wszystkim poprzez aplikację na skórę. Olejek herbaciany jest pomocny przy leczeniu skutków ukąszeń, odmrożenia, liszai, opryszczki, oparzeń i trądziku. Skutecznie działa także na różnego rodzaju grzybice. Niektórzy stosują olejek z drzewa herbacianego na skórę głowy w celu zredukowania łupieżu. Substancja pomaga także w walce z nadmiernym poceniem się czy nieświeżym oddechem. Ze względu na właściwości antyseptyczne może być stosowana do dezynfekowania dłoni lub powierzchni. 

 

 

Jak korzystać z olejku herbacianego?

 

Olejek herbaciany to substancja aktywna, z której można stworzyć wiele domowych preparatów, w tym również środków do pielęgnacji. Najpopularniejsze jest wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego w zabiegach dla skóry tłustej i trądzikowej. Produkt ten działa bowiem bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Wnika w skórę i zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za tworzenie się zmian trądzikowych. Normalizuje też pracę gruczołów łojowych, redukując ilość sebum, które wpływa na przetłuszczanie się cery. Jednocześnie olejek nie przesusza, lecz wspomaga regenerację naskórka. Jak wykorzystać go w domowej pielęgnacji?

  1. Kilka kropli olejku dodaj do kosmetyków, których używasz już na co dzień - do kremu, serum, żelu myjącego. Wzbogacisz ich skład i wzmocnisz działanie antybakteryjne.

  2. Stosuj olejek punktowo w czystej postaci bezpośrednio na zmiany trądzikowe- jako jeden z nielicznych, olejek herbaciany nadaje się do nanoszenia na powierzchnię skóry, bez konieczności mieszania go z olejem bazowym.
  1. Przygotuj maseczkę z glinki i olejku herbacianego. Stosuj ją raz w tygodniu, aby wyregulować wydzielanie sebum.
  1. Wykonaj parówkę z gorącej wody z dodatkiem olejku herbacianego, aby odświeżyć cerę i oczyścić pory. Powtarzaj zabieg dwa razy w miesiącu. 

Olejek z drzewa herbacianego można aplikować także na skórę głowy w walce z łupieżem czy łojotokiem. Produkt zmniejsza przetłuszczanie się włosów i redukuje uczucie swędzenia. Najlepiej jest dodawać go do szamponu, pozostawiając mieszankę na głowie nieco dłużej niż zwykle.

Kolejna możliwość wykorzystania olejku herbacianego wiąże się z redukcją nadmiernej potliwości stóp. Dodatkowo substancja zaaplikowana na ten obszar ciała wspomoże regenerację popękanej skóry na piętach. Olejek wspiera też leczenie oraz profilaktykę grzybicy paznokci i stóp. Można stosować go w formie dodatku do kremu lub w ramach ciepłej kąpieli. 

Stosowany do inhalacji olejek z drzewa herbacianego będzie pomocny w przebiegu przeziębień i infekcji, zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym. Zawarte w nim substancje przyniosą ulgę w katarze i kaszlu. Ukoją też podrażnione gardło i zmniejszą dolegliwości związane z zapaleniem zatok.

 

 

  

 

 

Kiedy nie można stosować olejku herbacianego?

 

Olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny o bardzo silnym działaniu. Jest mocno skoncentrowany, dlatego należy stosować go niezwykle ostrożnie. Zdecydowanie zabronione jest używanie olejku herbacianego w przypadku podejrzenia alergii, o czym może świadczyć reakcja uczuleniowa na inny olejek eteryczny. Poza tym produkt odradza się kobietom w ciąży i małym dzieciom w wieku poniżej 6. roku życia. 

Olejku herbacianego nie stosuje się wewnętrznie. Produkt może być aplikowany na skórę samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami- z olejem bazowym czy gotowym kosmetykiem drogeryjnym. Zawsze warto najpierw przetestować tolerancję skóry na zawarte w olejku substancje poprzez naniesienie produktu miejscowo, na przykład za uchem. Należy obserwować, czy środek nie wywoła podrażnienia, pieczenia lub swędzenia. 

 

 

 

 

 

 

Gdzie kupić olejek herbaciany?

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego, to w ofercie MamaZen znajdziesz wysokiej jakości olejek firmy BoEco. Olejek oferowany jest w różnych pojemnościach - 10, 15, 30, 50 oraz 100 ml. Możesz wybrać dogodną dla siebie pojemność. Olejki firmy BoEco kupisz w szklanej buteleczce z ciemnego szkła, dzięki czemu na długo zachowa swoje właściwości.

 

 

 

 

 

 


 

pixel