Drodzy klienci! Informujemy, że aktualny czas realizacji zamówień produktów LennyLamb wynosi 7 dni. Przepraszamy za utrudnienia!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-09-15

Boraks- ekologiczny środek czyszczący

 

Boraks z chemicznego punktu widzenia jest nieorganicznym środkiem chemicznym, który tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Bywa składnikiem kosmetyków, jest stosowany jako lekarstwo w medycynie alternatywnej. Jednak dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na jego  zastosowanie w ekologicznym gospodarstwie domowym.

Oto dziesięć najlepszych zastosowań boraksu, które polecamy dla wszystkich tych, którzy chcą postawić na ekologiczne środki czystości.


 

 

 

1. Boraks jako uniwersalny środek do czyszczenia całego domu

 

Boraks świetnie sprawdzi się w charakterze środka do czyszczenia okien, luster, chromowanych elementów w łazience czy kuchni, ścian, zmywalnych tapet itd.
Aby uzyskać preparat czyszczący, należy wymieszać pół szklanki octu z dwoma łyżkami boraksu i dwoma litrami wody.

 

 

 

2. Boraks do czyszczenia zlewu, wanny, umywalek i kafelek

 

Aby wyczyścić zlew czy umywalkę możemy zastosować pastę z boraksu. Wykonujemy ją poprzez  zmieszanie go z wodą w proporcji: 1 szklanka boraksu na 1/4 szklanki wody. Taką pastę nakładamy na czyszczoną powierzchnię i zostawiamy na około 15 minut. Po tym czasie zmywamy ją gorącą wodą, trudne do usunięcia plamy znikają.

 

 

3. Boraks środkiem do udrażniania rur

 

Boraks może w bezpieczny sposób udrażniać zatkane rury. W tym celu wsypujemy około pół szklanki boraksu do rury odpływowej i zalewamy ją około pół litra wrzącej wody. Po odczekaniu kilkunastu minut spłukujemy odpływ gorącą wodą.   

 

 

4. Boraks do czyszczenia toalety

 

Po rozmieszaniu około pół szklanki boraksu z dwoma litrami wody otrzymujemy roztwór, którym możemy wyczyścić toaletę. Jeśli jest ona mocno zabrudzona to wcześniej wsypujemy do niej pół szklanki boraksu i pozostawiamy na okres godziny lub dwóch. Następnie szorujemy muszlę szczotką i spłukujemy wodą.

 

 

5. Pranie i wybielanie z boraksem 

 

To jedna z najlepszych właściwości boraksu. Zastępujemy nim szkodliwe dla środowiska i dla nas, dla zdrowia naszych dzieci, proszki do prania. Co więcej, jest to znacznie tańszy środek niż ww. proszki. Wystarczy dodać pół szklanki boraksu na przykład do orzechów piorących i uzyskujemy doskonały, ekologiczny środek czyszczący i zmiękczający tkaniny o właściwościach wybielających

 

 

 

 

6. Wywabianie plam za pomocą boraksu

Jeśli mamy poplamioną tkaninę to przygotujmy roztwór boraksu w proporcji 1 czubatej łyżki na 4 litry wody. W tym roztworze umieszczamy poplamioną tkaninę przez około pół godziny.

 

 

7. Usuwanie plam z dywanów i wykładzin dzięki boraksowi

 

W tym celu zróbmy pastę z boraksu i wcierajmy ją gąbką w plamy. Po wyschnięciu pasty należy dokładnie zeskrobać ją i odkurzyć dywan. Możemy też wykonać rzadki roztwór z pół szklanki boraksu i około 1,5 l. wody, a następnie polać plamę i wyszorować gąbką.

 

 

8. Usuwanie plam z pleśni boraksem

 

Jeśli mamy plamy na tkaninach powstałe przez pleśń, zróbmy roztwór z połowy szklanki boraksu i dwóch szklanek gorącej wody, włóżmy tkaninę do tego roztworu na kilka godzin, a następnie dokładnie wypłuczmy ją w ciepłej wodzie.

 

 

9. Pozbycie się przykrych zapachów dzięki boraksowi

 

Jeśli cierpisz z powodu brzydkiego zapachu z kociej kuwety, lub pojemnika na śmieci itp., to umyj je roztworem z dodatkiem boraksu.

 

 

10. Usuwanie insektów przy pomocy boraksu

 

Galaretka z boraksu skutecznie zwalcza rybiki, pchły, mrówki, karaluchy i inne insekty. Robimy normalną galaretkę i po ostudzeniu dodajemy łyżkę stołową boraksu. Dla karaluchów i pcheł przygotowujemy 1 łyżkę boraksu i 1 łyżkę cukru pudru i taką mieszankę rozsypujemy w miejscach ich występowania. 

 

Boraks to tani i ekologiczny środek chemiczny, który ma bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Warto zastąpić nim agresywne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego detergenty. W MamaZen znajdziesz boraks marki BoEco w ekonomicznych opakowaniach! 

 

Polecane

pixel